Význam barev u krystalů a minerálů

Význam barev u krystalů a minerálů

Při tvorbě krystalových mřížek nebo třeba při krystaloterapii můžeme pracovat i s kameny, jejichž účinky přesně neznáme. Nemusí být každý chodící encyklopedií, či při prvním doteku načíst energetické účinky kamene. Přesto můžeme využívat sílu krystalů, o nichž víme pouze, jak vypadají. V těchto případech se můžeme bez obav orientovat podle jejich barev. Můžeme třeba při problémy se sebevědomím použít kameny zlaté barvy, při zdravotních problémech sáhnout po kamenech zelených a při potřebě hlouběji se ponořit do svého vnitřního světa je ideální fialový kámen. I když je jasné, že dva kameny téže barvy nejsou ve svých účincích totožné (ani dva kameny stejného druhu), přesto je možné podle barev kameny volit. Anebo také nejdříve určit záměr či své potřeby, podle nich určit vhodnou barvu a pak z kamenů této barvy zvolit ten pravý.

Tyrkysová

Tato barva značí harmonii, spojení vnitřního i vnějšího, ohně i vody. Tyrkysová je barva jarního slunovratu, kdy končí nadvláda zimy a studených barev a přichází jaro, růst a teplé počasí. Tyrkysová nás dokáže vrátit do svého středu. Nezáleží na tom, jestli jste příliš emocionální či naopak až moc chladní, tyrkysová vás vrátí opět do harmonického stavu. Po kamenech této barvy sáhněte, když potřebujete uklidnit po dramatických situacích, utišit zlost či naopak postavit se agresivnímu chování. Pokud se až po krk topíte v emocích a touze, tyrkysové kameny vás postaví zpátky nohama na zem. Podporuje toleranci, odpočinek a vyrovnanost.

Tyrkysové kameny: tyrkys, chryzokol, chalkantit, larimar, apatit, amazonit…

Zelená

Zelená je barvou růstu, rozvoje a síly znovu a znovu se zvednou a začít od “nuly”. Je to barva jara a nových začátků. Když chce podpořit svůj nový projekt, dejte do mřížky kámen zelené barvy. Když chcete zlepšit regenerační a samo uzdravovací procesy ve svém těle, noste u sebe zelený kámen. Každý nový začátek potřebuje hodně energie a hybnosti, aby se jednoho dne stal života schopným projektem. Zelená barva překypuje energií a zelené kameny vám tuto energii a hybnost dokážou předat, probudit z dlouhého zimního spánku a nastartovat do nového dobrodružství.

Tmavě zelená barva má větší vliv na naše tělo, podporuje hojnost na fyzické úrovni, má ochranné účinky a pomáhá nám být více přizpůsobiví: turmalín, malachit, aventurín, jadeit, epidot, serpentin, nefrit, smaragd…

Světle zelená barva je barvou rozšiřování vědomí a spojení osobního i duchovního růstu: titanit, zelený kalcit, zelený granát, dioptas, prehnit, variscit, chryzopras, hiddenit, zelený kyanit, zelený fluorit…

Olivová

vltavínOlivová barva je kombinací bujné zelené a sluneční žluté barvy. Olivové kameny v sobě nesou jak silnou životní energii, tak i moc vnímat, kam nás tato energie vede a schopnost tuto energii směřovat. Do mřížky jsou olivové kameny vhodné, když potřebujete posílit výdrž a odhodlání ve svých záměrech (třeba zelený apatit je skvělý kámen pro manifestace svých záměrů). Pokud máte tendenci nedotahovat věci do konce, olivové kameny vám dodají tah na branku.

Olivové kameny: peridot, serpentin, vltavín, vesuvian, zelený opál, zelený apatit…

Žlutá

Barva slunce, jasného vědomí a osvícení. Co je vidět, nemůže být skryto nebo pokřiveno. Žluté kameny nám pomáhají vnímat věci v jejich plné kráse, učí nás čelit životu bez skrývání, bez masek a bez vytáček. Žluté kameny v sobě mají vždy vznešenou energii, kterou nelze skrýt ani přehlédnou. Když se chytáte vydat na nové dobrodružství (začít nový projekt, přestěhovat se…), žlutý kámen vám bude pomáhat vše zvládnout. Žlutá barva vnáší to naší mysli jasnost, ukazuje nám, kudy naše cesta vede a kudy ne.

Žluté kameny: citrín, síra, žlutý apatit, žlutý skapolit, žlutý danburit, žlutý fluorit, jantar…

Zlatá

pyritZlatá barva je barvou zvládnuté moci, nese v sobě královskou energii, dodává energii, sebevědomí, pocity bohatství a úspěchu. Do mřížky použijte zlaté kameny, když chcete podpořit pocity důvěry a bezpečí (král je vždy chráněn svými strážemi), když chcete podpořit hojnost ve svém životě, či ke svému projektu potřebujete velkou dávku energie, aby se rozjel a mohl přinášet světlo pro všechny zúčastněné. Kameny zlaté barvy (či stejných vibrací) vám také pomůžou při obchodních jednáních či v jakýchkoliv oficiálních záležitostech. Pokud při své práci potřebujete být přirozenou autoritou, noste u sebe kámen zlaté barvy a vědomě se obklopujte jeho vibracemi.

Kameny zlatých vibrací: zlato, pyrit, královský topaz, bronzit, tygří oko, sagenit, sluneční kámen, oranžový měsíční kámen, zlatý labradorit…

Oranžová

Oranžová je barvou přátelství, radosti a také fyzické slasti. Pokud se na svůj život nedokážete podívat z té pozitivní stránky, oranžové kameny vám dodají optimizmus a energii. Pokud si svůj život nedokážete vychutnávat, oranžové kameny vám pomohou s “uzdravením”. Tak jako pravé přátelství podporuje a posiluje, i oranžové kameny vás posílí ve chvílích smutku, stresu a deprese.

Oranžové kameny: karneol, spessartin, hesonit (oranžové granáty), wulfenit, vanadinit, tangerin křišťál, oranžový kyanit…

Purpurová

Purpurová (a všechny odstíny růžové) je barva čisté bezpodmínečné lásky. Kameny této barvy nám dávání výdrž jít cestou, kterou jsme si vybrali i když je náročná a vše nás bolí. Dodávají nám pocit, že naše snažení má smysl, pomáhají nám to nevzdat a nezradit sebe samé. Tmavší odstíny této barvy v sobě nesou zralou energii, ve které si svůj život a také milostné vztahy dokážeme užívat plnými doušky, bez pocitů viny a nepatřičnosti. Světlé odstíny mají vibrace spíše romantické lásky, či lásky mateřské, pečující a dávající. Pokud potřebujete více něhy a pocitu přijetí, světle purpurové (růžové) kameny vás zahřejí u srdce.

Purpurové kameny: kobalto kalcit, mangano kalcit, rodochrozit, rodonit, růženín, růžový opál, eudyalit, morganit, kunzit, thulit, růžový turmalín, rubín…

Červená

granátBarva silné životní energii, krve, která je nositelkou života, vědomí a také motivace. Červené kameny nám dodají sílu k akci, zvednou nás z pomyslné židle a pomůžou nám konat. Červená se nebojí ušpinit si ruce, oddat se náročné činnosti a jít to všechno naplno. Červené kameny v krystalové mřížce pomáhají propojit s fyzickým tělem, s hmotným světem a pomáhají našim semínkům dozrát ve sladké plody. Kameny této barvy nám pomáhají překonávat životní překážky, dodávají nám sílu doběhnout až do cíle a neotáčet se ze strachu, že pohybem vpřed něco ztrácíme.

Červené kameny: granát, jaspis, cinabarit, mokait, spinel, býčí oko, zirkon…

Lila (ametystová barva)

Tato barva tvoří přechod mezi červenou a fialovou, spojuje v sobě dva konce spektra, barvu korunní i kořenové čakry (jako třeba ametyst, který pracuje s korunní čakrou, a protože v sobě obsahuje železo, je úžasně uklidňující a uzemňující). Kameny v tomto barevném spektru v sobě spojují kvality lidské a kvality světelné (nefyzické). Tyto kameny nám pomáhají vnímat, že tu jsme jako celek, jeden bez druhého bychom si těžko poradili, připomínají nám, že není já jsem, ale spíše my jsme. Tato barva v nás podporuje chuť tvořit věci s přesahem, nejen pro radost z tvoření, ale pro dobro celku. Pomáhá nám zhmotnit naše vize, či se jim naplno otevřít. Co je nahoře je i dole…

Lila kameny: ametyst, fluorit, lepidolit, kaktusový křemen, hroznový achát…

Fialová

Fialová je barvou transformace, mystérií a inspirace. Fialové kameny jsou skvělými průvodci, pokud chcete odhalit nejtajnější zákoutí sebe samých. Vibrace fialové barvy pronikne to všech částí našeho bytí a my si skrz ni můžeme zvědomit mnohé… Fialová kameny s námi také pracují skrze sny, pomáhají nám skrze sny komunikovat se svým vyšším já a pracovat na svém osobní i duchovním růstu během spánku. Silně pracují s naším třetím okem a pomáhají nám vidět i to, co nám bylo dříve skryto.

Fialové kameny: fluorit, skapolit, čaroit, šugilit, tmavší odstíny ametystu…

Indigo

Tato barva je barvou sebereflexe, moudrosti a zralosti. Kameny indigové barva nám pomáhají k hlubšímu sebepoznání, uvolňují mysl a pomáhají vnímat život nestranně, bez emocionální angažovanosti. Když si nejste jisti, zda vnímáte pravdu nebo si s vámi pohrává mentální vzorec (či váš vlastní stín), použijte pro pochopení situace kámen indigové barvy. Pokud chcete dosáhnout mistrovství na své duchovní cestě, plně se oddat svému vyššímu vedení a transformovat svou osobnost, tyto kameny jsou ideálními učiteli.

Indigové kameny: azurit, lapis lazuri, sodalit, iolit, dumortierit, pietersit, sokolí oko, tanzanit…

Modrá

kyanitModrá barvy, tak jako modré kameny jsou kameny důvěry. Důvěry, že vše má svůj smysl, důvěry že každý z nás má své místo na slunci, důvěry, že po bouřce opět vyjde slunce. Modré kameny mám přináší klid, protože když důvěřujeme, nemusíme nikam pospíchat, nemusíme řešit, dovolujeme si nechat vše plynout. Modré kameny nás učí trpělivosti, respektu a soucitu jak vůči sobě, tak i vůči ostatním. Modrá utišuje rozbouřené emoce, přináší do vztahů porozumění a harmonii. Pokud máte příliš horkou hlavu, noste u sebe modrý kámen a dovolte mu, aby vám dodal více nadhledu a trpělivosti.

Modré kameny: kyanit, modrý achát, akvamarín, angelit, modrý kalcit, modrý opál, celestýn, fluorit, safír, modrý topaz, modrý turmalín…

Výše popsané barvy odpovídají ročním obdobím, jarní rovnodennosti odpovídá tyrkysová, letnímu slunovratu žlutá, podzimní rovnodennosti purpurová a zimnímu slunovratu fialová. Kromě těchto barev existuje ještě pár dalších, které spojují mnohé vlastnosti z tohoto kruhu.

 

 

Černá

Černou barvu tvoří nepřítomnost barev. Trochu paradox, ale tato barva vlastně ani barvou není. Černá je barvou nicoty, barvou neznámého a temné noci. My lidé se často neznámého obáváme, proto černé kameny pracují s našimi strachy a stíny. Kameny černé barvy používáme do ochranných amuletů či mřížek, protože dokážou transformovat negativní energii a strachy. Černé kameny nás napojují na sílu matky Země, dodávají nám pocit fyzické síly, odvahu a pocit bezpečí.

Černé kameny: skoryl (černý turmalín), černý achát, hematit, magnetit, obsidián, šungit…

Bílá

Bílá barva symbolizuje nefyzický svět, jemnost a světlo měsíce. Kameny této barvy nás spojují s nefyzickými aspekty nás samých i s nefyzickými bytostmi. Otevírají nás duchovním rovinám bytí, které nám pomáhají “osvětlovat” pravou podstatu toho, co prožíváme zde, ve hmotném světě.

Bílé kameny: selenit, opál, měsíční kámen, některé acháty a jaspisy, perly, anhydrit, křemen, apofylit, kalcit, magnezit…

Hnědá

Hnědá barva je barvou země, dřeva, pohody a spojení s přírodou. Hnědá barva nás zklidňuje, uzemňuje a spojuje se zemí. V moderním světě je hnědá barva důležitým elementem, která nás udržuje v harmonii, pomáhá nám odpočívat. Pokud máte sklony žít pouze ve svém vědomí a hmotný život opomíjet, hnědé kameny vám pomůžou vysoké vibrace, se kterými běžně ve svém vědomí pracujete transformovat do nižších vibrací tohoto světa.

Hnědé kameny: záhněda, aragonit, zkamenělé dřevo, acháty, jaspis, shiva lingam, mahagonový obsidián, pískovec, dravit (hnědý turmalín)

Duhová

Některé kameny v sobě obsahují více barev, i když hlavní bývá jen jedna. Spojují tak v sobě více vlastností dohromady.

Duhové kameny: drahé opály, duhový měsíční kámen, labradorit, ohnivý achát, bornit, duhový obsidián, chalkopyrit, duhový fluorit…

Stříbrná (šedá)

Barva měsíce a měsíční bohyně, ženské energie a světa “za zrcadlem”. Kameny stříbrné barvy jsou nápomocné, když chceme poznat svoje nevědomí, skryté souvislosti a vzorce, které se skrývají za naším chováním i prožitky.

Stříbrné kameny: šedý achát, galenit, stříbro, stilbit, hypersten…

 

U minerálů často nejde určit jen jednu barvu, přesto je možné se nechat vést hlavní barvou, kterou obsahují. Když hned nevíte, jaký kámen by vám mohl pomoci, orientace podle barev je pro začátek ideální. I já si při psaní textu uvědomila mnohé souvislosti, které jsem dříve nevnímala a určitě mi to ulehčí výběr kamenů jak do mřížek, tak i pro práci na sobě.

Z Křišťálové komnaty

Tereza Stropnická