Jak poznat vypalovaný citrín

Jak poznat vypalovaný citrín

V poslední době mě zavalily dotazy, jak poznat, zda je citrín “pravý”, nebo zda je to vypalovaný ametyst. Protože s kameny pracuju nejen při tvorbě šperků každý den, prošlo mi rukama mnoho citrínů. Takže zachovejte klid, není každý druhý citrín vypalovaným ametystem a to málo, co je, to rozezná i můj syn předškolák! Nemusíte se v tématu ani příliš orientovat, ani není třeba se na krystaly naciťovat, protože zcela stačí logika.

Citríny

Takže jak tedy poznat přírodní citrín od vypalovaného ametystu?

  • barva – vypalovaný ametyst nikdy nebude mít tak úžasnou barvu, jako pravý citrín všech odstínů, od lehounce žluté po hnědo žlutou. Vypalovaný ametyst je totiž vždy lehce oranžový!
  • tvar – vypalují se ametystové geody, nebo nekrystalické kusy (části minerálu, které nevytvořily makrokrystal), ze kterých se pak tvoří tromlované oblázky. Když si koupíte žlutou geodu, na 99,9 % to je vypalovaný ametyst. U tromlovaného citrínu (nebo minerálu vybroušeného do určitého tvaru) záleží na barvě, pokud je oranžový, původ je jasný. Pokud váháte, zda přírodní krystal není původně ametystem, na 99,9 % není. Důvod je zcela prostý a logický. Cena krystalu, obzvlášť většího krystalu ametystu je dosti velká a není důvod ho přetvářet na citrín. Ametyst větší krystaly netvoří tak často, jako citrín, tudíž je jejich cena velmi vysoká.
  • korálky, zlomky a tromlované kusu je třeba bedlivě prohlédnout, zde je největší šance, že jsou to přepalované ametysty. Ale i v případě, že to přepalovaný ametyst je, teplenou úpravou se mění jeho vibrace a i když nikdy nedosáhne kvality přírodního citrínu, stále s ním můžete pracovat jako s citrínem, protože barva souvisí s výškou vibrací a tak už to ametyst není. Více zde.

Pokud si stále ještě nevěříte a bojíte se koupit citrín, kupujte od skutečného znalce, obchodníka, který je i sběratelem!

 


Related Posts

Citrín

Citrín

Pokud už jste s citrínem zvládli navázat fakt důvěrný vztah, jistě mi potvrdíte, že pozvat si ho do život je tak trochu dvousečná zbraň. Umí náš život obrátit vzhůru nohama, a to jen v tom dobrém, protože rozběhne zabrzděnou energii i projekty, dodá nám schopnost […]

6 pater bohatství – Moudrost mistra Citrína

6 pater bohatství – Moudrost mistra Citrína

Bohatství, hojnost či prosperita, kdo z nás by se tímto tématem nezabýval. Asi znáte všechny ty poučky a rady, jak hojnosti dosáhnout, jak se jí otevřít a jak si jí udržet. Většinou nakonec zjistíme, že je veliký rozdíl mezi tím, co za bohatství považuje naše […]