Jak poznat vypalovaný citrín

Jak poznat vypalovaný citrín

V poslední době mě zavalily dotazy, jak poznat, zda je citrín “pravý”, nebo zda je to vypalovaný ametyst. Protože s kameny pracuju nejen při tvorbě šperků každý den, prošlo mi rukama mnoho citrínů. Takže zachovejte klid, není každý druhý citrín vypalovaným ametystem a to málo, co je, to rozezná i můj syn předškolák! Nemusíte se v tématu ani příliš orientovat, ani není třeba se na krystaly naciťovat, protože zcela stačí logika.

Citríny

Takže jak tedy poznat přírodní citrín od vypalovaného ametystu?

  • barva – vypalovaný ametyst nikdy nebude mít tak úžasnou barvu, jako pravý citrín všech odstínů, od lehounce žluté po hnědo žlutou. Vypalovaný ametyst je totiž vždy lehce oranžový!
  • tvar – vypalují se ametystové geody, nebo nekrystalické kusy, ze kterých se pak tvoří tromlované oblázky. Když si koupíte žlutou geodu, na 99,9 % to je vypalovaný ametyst. U tromlovaného citrínu (nebo minerálu vybroušeného do určitého tvaru) záleží na barvě, pokud je oranžový, původ je jasný. Pokud váháte, zda přírodní krystal není původně ametystem, na 99,9 % není. Důvod je zcela prostý a logický. Cena krystalu, obzvlášť většího krystalu ametystu je mnohem větší než cena srovnatelně velkého citrínu. Ametyst větší krystaly netvoří tak často, jako citrín, tudíž je jejich cena velmi vysoká.

Pokud si stále ještě nevěříte a bojíte se koupit citrín, kupujte od skutečného znalce, obchodníka, který je i sběratelem!

Z Křišťálové komnaty

Tereza Stropnická


Related Posts

Krystaloterapie – Síla integrity

Krystaloterapie – Síla integrity

Jeden z mýtů, na který narazíme při svém duchovním rozvoji je, že musíme hlavně otevírat svou srdeční čakru. Že přes to nejede vlak a otevřené srdce je zárukou navyšování vibrací, duchovního růstu a znamením kvalitní osobnosti. A tak mnozí aktivně otevírají své srdce, poctivě ho […]

Nebezpečné krystaly a proč se jim vyhnout

Nebezpečné krystaly a proč se jim vyhnout

Nejvíce nebezpečné krystaly světa nejsou ani ty jedované, ani se nenachází na místech, kde hrozí při jejich získávání úraz či smrt. Nejsou to ani ty nejkrásnější krystaly, pro které by člověk klidně obětoval jednu ledvinu. Ty nejzákeřnější a nejvíce nebezpečné ze všech jsou ty, které […]