Krystaloterapie – Jak poznat své hranice

Krystaloterapie – Jak poznat své hranice

Abychom vůbec mohli žít jako individuality, i když více či méně napojené na celek, potřebujeme sami sebe nějak definovat. K tomu, abychom dokázali rozlišit, co jako osobnosti jsme a co už ne, měli bychom mít identifikované hranice (a průběžně je aktualizovat), které nás chrání před absolutní i částečnou integrací s okolním světem. Pokud jsme neprošli respektující výchovou, většinou se u nás projeví jeden z modelů chování jako silně dominantní. Buď máme naprosto jasně nastavené hranice, které si chráníme zuby nehty, neumíme se přizpůsobovat, ale zato nutíme své okolí, aby se přizpůsobilo nám. Druhý model je opačný, tedy svoje hranice máme jen slabě definované a dost těžko je umíme rozpoznat, jsme ochotní je stále posouvat ve prospěch ostatních, jsme ochotní přehodnotit cokoliv ve svém životě a jen neradi za své hranice bojujeme. Ani jeden tento extrém rozhodně není zdravý a život každého takto vychýleného jedince dovede k lekcím, ve kterých dostane šanci pochopit a udělat ve svém životě patřičné změny.

Pokud si na pomoc s touto tématikou přizveme zástupce minerální říše, půjde nám vše s větší lehkostí. Ačkoliv nastavit a udržet své hranice nám obecně pomáhají kameny pracující se třetí čakrou, tedy žluté a zlaté kameny, identifikovat své hranice a tím vlastně definovat sebe samé pomáhají kameny zelené. Ty, které jsou žlutozelené pracují jak na identifikaci, tak i na nastavení hranic.

Pokud budeme definovat sebe samé skrz svou osobnost, tedy spodní 3 čakry, vždy budeme své hranice vnímat skrze ego zatížené kolektivním nevědomím, karmou i vzorci chování, které jsme převzali od své rodiny, partnerů i společnosti, ve které žijeme. Budeme sami sebe hodnotit a identifikovat úplně jinak, než když to udělám z otevřeného srdce. Tam sice ještě můžou být různé šrámy a krusty, ale přesto můžeme vidět zcela jiný obraz sebe samých. Pokud jste se někdy setkali s člověkem, který je naladěný vnímat potenciál ostatních, a ne jejich osobnost zatíženou karmou, tak právě ten Vás vnímá skrze Vaše srdce. V určité životní fázi je normální, že člověk definuje sám sebe skrze ego a nastavuje hranice tak, že reaguje na vnější podněty. Tohle musí dělat dobrá matka, tak si nastavím své hranice tak, že je to pro mě normální, i když mě to nebaví a necítím se v tom dobře. Správný muž musí být takový, tak si to v sobě nastavím, i když moje duše trpí. Ještě vypečenější varianta je, když si své hranice upravujete podle požadavků vašich bližních. To pak jeden dominantní jedinec (doslova predátor – tedy ten, kdo má ve všem jasno a umí své hranice nastavené egem dobře bránit) ovládá celou rodinu a všichni se přizpůsobují jeho požadavkům, a dokonce si ani neuvědomují, že nic takového dělat nemusí.

A právě zelené kameny nám pomáhá přejít z vnímání sebe samých od ega k srdci. Postupně si ze svého ega uděláme spojence, který nám pomáhá chránit to, kdo skutečně jsme a my jsme schopní přestat být tou hodnou dcerou, dobrou manželkou a dokonalou matkou, případně “silným” mužem, hodným synem, dobrým zaměstnancem…doplňte si sami. Mezi zelenými kameny najdeme mnoho různých průvodců, které můžeme zvolit, přesně podle míry naší iluze o tom, kdo jsme, podle toho, jak silné energie a změny ustojíme či jestli potřebujeme jen jemně ladit nebo pořádné zemětřesení.

smaragd

Jak tedy zelené kameny pracují s naší srdeční čakrou, vnímáním toho, kdo jsme a identifikací hranic?

Když začnete pracovat například s malachitem, čímž myslím pravidelnou krystaloterapii, tedy buď nošení malachitu ve formě přívěsku (ideálně ve výšce srdeční čakry), případně doporučuji každý den si udělat půl hodiny pro sebe a ležet s malachitem na srdeční čakře, určitá vrstva Vaší srdeční čakry se začne aktivovat (ta, která odpovídá frekvenci malachitu). Tím, jak začne srdce silněji vyzařovat, začnete si v životní oblasti odpovídající této vrstvě srdeční čakry uvědomovat své skutečné pocity (ne emoce, které Vám někdo vnucuje), své potřeby i to, v jaké iluzi jste doposud žili. Začnou vyplouvat na povrch různé skutečnosti, které jste dříve nevnímali, lidé kolem vás začnou odhazovat masky a vypadávat ze svých rolí. Neříkám, že tento proces je “bezbolestný”, ale rozhodně to stojí za to.

Čím více je srdeční čakra aktivní, tím lépe dokážeme vnímat své skutečné já a podle toho nastavovat hranice. Už prostě nemůžeme dělat, že jsme jiní, už nechceme hrát staré role, už se nechceme podílet na dramatech starých energií a starého světa. Najednou třeba ženě přestane dávat smysl celý den vařit a uklízet, aby byl manžel spokojený, případně mužovi přestane dávat smysl plnit nesmyslná přání své rozmarné ženy, která tráví víkendy v nákupních centrech. Najednou si uvědomíte, že tu nejste proto, abyste naplnili své bližní a učinili je šťastnými, ale abyste naplnili sami sebe. Když jednou dokážeme posunout své hranice, už těžko přistoupíme na nájezdy ostatních na ně (dočasně možná, ale trvale už ne). Pak je třeba nepodlehnout, neustoupit a posílit svou schopnost je uhájit, třeba za pomoci pyritu nebo citrínu.

verdelitRůzné zelené krystaly tedy pracují s jinou vrstvou srdeční čakry, každý svým vlastním způsobem. Jako nejsilnější aktivátor srdeční čakry, který způsobí ve Vašem životě zemětřesení je jednoznačně vltavín. Pokaždé, když cítíte, že je třeba udělat větší změny, povolejte vltavín do služby. Zelený turmalín zase pomáhá udržet srdeční čakru aktivní a průchozí, má veliký rozsah, takže obsáhne hodně vrstev srdeční čakry. Zelený fluorit pomáhá naší mysli odpojit se do našeptávaní ega a napojit se na moudrost duše. Chryzopras nás otevírá tomu, že je třeba udělat ve svém životě změny, abych mohli vyléčit jak svoje tělo, tak i svoje bolavé srdce, které pod tíhou zvyklostí trpí nesvobodou a smutkem. A třeba smaragd v nás otevírá téma celistvosti, tedy stavu vědomí, ve kterém víme, že vše, co potřebujeme máme v sobě a nic z venku naše potřeby nedokáže naplnit.

Z Křišťálové komnaty

Tereza Stropnická