Krystaloterapie – Jak na toxický stud

Krystaloterapie – Jak na toxický stud

Ačkoliv stud je zcela normální emoce, kterou máme z toho důvodu, abychom dokázali regulovat své chování a nebyli asociální, toxický stud už není “normální” ani trochu, i když je mezi lidmi dosti běžný. Při běžném studu si uvědomujeme, že je špatně to, co jsme udělali (třeba jsem rozbila okno a uvědomuju si, že to není ok), při studu toxickém dojdu k závěru, že ne můj čin, nýbrž já jsem celá špatně a měla bych lézt kanály. K této nezdravé “přesmyčce” dochází v dětství, většinou tehdy, když dítě nedostává bezpodmínečnou lásku a při nějakém problému se od něj rodiče odvrátí a požadují po dítěti, aby se ono přišlo omluvit a napravit pokažený vztah s rodičem (první má přijít vždy rodič). Dítě tak začne mít pocit, že je celé špatně, cítí vinu a stud i za to, že existuje a pak se to s ním táhne. A pak, už jako dospělá osoba jen koukáte, za co všechno se vlastně stydíte, a i když hlava ví, že to vůbec není potřeba, emoce si dělají, co chtějí.

Pro změnu je třeba pracovat na dvou frontách:

Přijetí sebe samých se vším všudy je velmi náročný proces, protože jsme naučení, že takoví, jací jsme nepřijatelní. Je tedy třeba pracovat na větší sebelásce (té skutečné, nejde o to, že si častěji koupím novou kabelku anebo se budu chovat jako fracek a budu si dovolovat si porušovat dohody, protože já se přeci miluju). Takže je třeba pracovat na srdeční čakře, například za pomoci rodochrozitu, kunzitu, růženínu či morganitu.

Sebeúcta je přirozená součást rozvinuté emoční inteligence, je to stav, kdy víme, kdo jsme, známe svou hodnotu, známe své slabiny a taky víme, že nás to nedefinuje a nestydíme se za sebe. Člověk se zdravou sebeúctou je schopný sebereflexe a neschovává své emoce pod masky či nepředstírá (sám před sebou hlavně), že se nic neděje, když je rozhozený. Pro zvýšení sebeúcty je třeba pracovat na pupeční čakře (a soláru), posilovat sílu své osobnosti a také schopnost být plně zodpovědný za své chování, rozhodnutí i emoce. Zde můžeme pracovat třeba s tygřím okem, pyritem, citrínem, vltavínem, topazem, sírou a peridotem.

 

Pro řešení akutních situací, když v nás nějaká situace toxický stud vyvolala, je nejlepší pracovat se srdeční čakrou a vzniklou úzkost přijmout, takže opět rodochrozit, kunzit, růženín apod. Stačí krystal vzít do ruky či přiložit na srdeční čakru a jeho energií sevřené srdce prodýchat a uvolnit.

Ideální je prevence, takže když víme, že se do situace, ve které se stydíme za svou existenci nebo jen nějakou svou část můžeme dostat, doporučuju si sebou vzít na posílení vyzařování tygří oko, vltavín či pyrit. S jejich podporou k aktivaci dětského zranění nedojde, nebo jen velmi oslabeně.