Krystaloterapie – “Sebeláska” v praxi

Krystaloterapie – “Sebeláska” v praxi

Sebeláska je pojem, který se v dnešní době velmi často používá, a to jak v sebe rozvojových kurzech, tak i jako zcela základní stav v rámci duchovního rozvoje. Tak jako vše, naše pochopení sebelásky je naprosto závislé na našem stavu vědomí. Když tam prostě nejste, budete chápat sebelásku tak trochu pokrouceně až zvráceně a ani trochu tomu nepomůže, jak často se tímto slovem budete ohánět a tvrdit, jak se milujete. A další faktor ve hře je fakt, že jedna věc je milovat sám/sama sebe a druhá věc je mít se sebou krásný vztah. Nepodmíněná láska je krásná v tom, že můžu mít ráda úplně každého, klidně i člověka, s nímž žádný blízký vztah mít nechci, ale i přesto ho můžu milovat. Takže i v rámci sebelásky se můžu milovat, ale když vlastně neumím tvořit harmonické vztahy, nemůžu mít tento vztah ani sama se sebou. A o tom je sebeláska v praxi.

Jak se k ní aspoň trochu víc přiblížit, či ještě lépe jak navázat lepší vztah k sobě?

  • základ je přijmout sebe samé na úrovni srdeční čakry. Je to dlouhá cesta, ale rozhodně se vyplatí. Milovat jak své světlé stránky, tak i své stíny, k tomu nám můžou pomoci třeba kunzit, hiddenit, malachit, růženín, růžový a zelený turmalín, aventurín, růžový danburit a mnohé další krystaly. Je třeba s nimi trpělivě pracovat, požádat je o pomoc se záměrem přijmout to, jací jsme a poskytnout sobě samým bezpodmínečnou lásku. Když zvládneme tento krok a přestaneme se soudit, nenávidět či stydět za to, jací jsme, máme napůl vyhráno.
  • jako druhý krok je třeba z bezpodmínečné lásky (srdeční čakra) přejít do láskyplného vztahu (křížová čakra). To může znamenat mnoho věcí. Tak například to, že si poskytneme péči, jakou potřebujeme a budeme si sami naplňovat všechny své potřeby, dáme sami sebe na první místo před ostatní a přestaneme se snažit naplnit očekávání svého okolí, tlaku kolektivního vědomí či nějakých nedostižných ideálů. Ale občas to klidně i může znamenat, že si zcela vědomě nějakou potřebu nenaplníme, ani v tomto není žádná šablona, jak by to mělo vypadat. Jde ale o to vědět, proč co dělám, zda mě netlačí nějaká podvědomá snaha se zavděčit, být za hvězdu či naopak za oběť, kterou můžou ostatní litovat či dávat za vzor. Prostě vědět, když něco dělám, proč to dělám a řídit se dobrý pocitem. Zda já z toho mám dobrý pocit, pak ani použití síly vůle (pupeční čakra) a disciplíny (kořenová čakra) není problém, ale radost, která vede k vytouženému cíli.
  • nejdříve doporučuji křížovou čakru pořádně pročistit za pomoci krystalů, které se na to specializují. Tak třeba aragonit, baryt, topaz, peridot či třeba danburit. Tyto krystaly nám pomáhají pročistit různé programy, přesvědčení o tom, co je normální a co není, co jako správná žena či muž musíme dělat pro ostatní, jak se má chovat matka, syn…prostě cokoliv. Když se nám tato přesvědčení a bloky podaří rozpustit (někdy doslova rozbít), můžeme se začít řídit vlastním dobrý pocitem, skrze který nás vede vnitřní moudrost. Odpojení se od těchto kolektivních programů rozhodně nezpůsobí rozpad rodiny a společnosti a státu, ale naopak nám pomůže náš život i vztah k sobě samým postavit na stabilních základech.
  • poté můžeme začít křížovou čakru posilovat a více aktivovat. Zde můžeme o pomoc požádat třeba karneol, červený jaspis, tangerin křišťál, hematitový křišťál, oranžový kyanit, oranžový granát a mnohé další. Jak bude naše křížová čakra sílit, budeme schopni mnohem intenzivněji vnímat své tělo, své potřeby, tvořit sami se sebou silný a stabilní vztah a současně tento láskyplný vztah prožívat i s ostatními bytostmi.

Při dodržení této posloupnosti (rozhodně nemá smysl hned skočit na poslední krok a hned více čakru aktivovat) je změna v našem životě jistá, nejdříve se začneme cítit jinak – lépe, sebejistěji, naplněně a později se nám začnou i ve vnějším světě ukazovat důkazy o vnitřní změně.